Jak vybrat spací pytel

Jak vybrat spací pytel

Také potřebujete nový spacák, ale jste zmateni ze všech těch materiálů, speciálních názvů, komfortních teplot a podobných informací? Pokusíme se Vám pomoci a Váš výběr tím zjednodušit. A začneme tím nejzákladnějším, tj. proč  Vás některý spacák zahřeje a jiný se stejným tepelným komfortem bohužel ne. Péřovými nebo expedičními spacáky se zde ale nebudu zaobírat, ty až v jiném článku.

Nicméně si pamatujte - spacák nehřeje! Spací pytel je pouze izolant, který zahřívá vaše tělo. A právě proto velmi záleží na kvalitě použitého materiálu.

 

 

Kouzlo tkví v tom, z jakého mikro vlákna je spacák vyroben. V podstatě jde o to, jak moc dokáže mikro vlákno nasát po vytažení z obalu vzduchČím více se spací pytel ´´nafoukne´´, tím je to lepší, protože bude mít větší izolační vlastnosti. Pokud po rozbalení budete mít před sebou stále jen jakousi deku, bude Vám v ní s největší pravděpodobností zima, i když Vám výrobce slibuje extrém třeba -10°C. Nemám nic proti supermarketům, ale spací pytel za 500,-Kč s extrémem do -10°C je prostě holý nesmysl a vy byste jistě našli třeba i v daném supermarketu lepší investici, než je právě nákup tohoto spacáku.

Materiál
Stejně jako u oblečení, tak i u spacího pytle musíme řešit jak vnitřní, tak i vnější materiál.
Vnější materiál by měl být alespoň částečně voděodpudivý, ale zároveň prodyšný, aby naše vnitřní výpary mohli procházet skrze vrstvu pryč a vy se zbytečně nepotili a ráno nevstávali mokří.
Vnitřní materiál by měl být zase zejména příjemný při styku s pokožkou. Z tohoto důvodu jsou momentálně často využívány materiály jako je počesaný 100% polyamid nebo Tactel či Ripstop. Určitě jste ale narazili i na spacáky s vnitřní bavlnou, což je sice materiál velmi příjemný na dotek, ale má své nevýhody. Rád se špiní a jen tak hadříkem ho neotřete. Navíc bavlně nasaje Váš pot a jen tak ho nepustí. Proto se užívá spíše u levnějších typů spacáků.


Teplotní komfort
Budete-li mít požadavek užívání spacáku po celý rok - zklamu Vás. Takový prostě neexistuje!!! Buď se v něm budete v létě potit, nebo se v zimě třást chladem. A zase obráceně, na léto spací pytel s komfortem do -10°C je také nesmysl. Nejprve si prosím rozmyslete, kdy zhruba budete spací pytel využívat a až pak budeme volit kompromisy. Pokud jezdíte stanovat převážně v létě, ale je možné, že z jara  nebo na podzim ještě někam vyrazíte, zvolte tzv. tří sezónní spacák. Na trhu jsou ale i dvou sezónní nebo jen letní spacáky.
Obvykle se u spacáku uvádí tři teploty, maximální (kdy ve spacáku ještě vydržíte)komfortní (kolem jaké teploty by Vám v něm mělo být příjemně) a extrémní (kdy v něm ještě nezmrznete). Nicméně každý jsme jiný a tak někomu při 15-ti stupních může být teplo, jinému zase zima. Zohledněte tedy při svém výběru i tento fakt a vycházejte z Vámi příjemné komfortní teploty!!


Typ spacáku + konstrukce

základní rozdělení je do dvou skupin -  mumie a dekové spacáky.

Dekové spací pytle - mají tu výhodu, že jejich zapínání je do písmene L a tak je můžete plně otevřít jako deku. Také díky své velikosti jsou objemnější, ale zato komfortnější. V současné době se již můžete setkat i s tzv. double spacáky, což je jeden velký dekový spacák určený pro dvě osoby.

Mumie - tvoří nejširší nabídku a i dále jsou upravovány do různých střihů. Jde o to, aby Vaše Vaše tělo dokázalo spací pytel dobře prohřát (a následně spacák teplotu udržel) V nabídce jsou typy s opravdu velmi úzkým střihem kolem celého těla, nebo jen v oblasti nohou. Pokud ale volíte pohodlí, dají se koupit i tzv. spacáky XL nebo až XXL, ve kterých si už i ´´skrčíte nohy´´. Samozřejmě ale musíte počítat s větší velikostí a hmotností spacáku po sbalení, proto jsou vhodnější při cestování autem, kdy Vám na objemu nezáleží.
Mumie se vyrábí s pravým nebo levým zipem (jak komu vyhovuje), ale po zakoupení dvou stejných spacáků s rozlišnou stranou zapínání se dají spojit v jeden - velký!!


Cyklo spacáky - spadají do kategorie mumie, kdy se výrobci zaměřili na velmi nízkou hmotnost do 1 kg a zároveň na dobrý komfort. Výsledkem jsou velmi sympatické, lehké malé spacáky, které ale mnohdy bývají dražší z důvodu použití lepších izolačních materiálů, které lépe absorbují vzduch. Ale o tom jsem Vám psala hned v úvodu. Nicméně počítejte s použitím pouze v letním období. 

Dětské a juniorské spacáky - Jak už název napovídá, vyrobeny jsou pro naše nejmenší cestovatele. Dětské spacáky se vyrábí do výšky postavy max. 150cm a juniorské do výšky 170cm. V nabídce najdete jak mumie, tak i dekové spacáky. Novinkou na trhu jsou rostoucí spacáky, které mají v oblasti nohou kolem dokola zip, kterým  si upravíte délku spacáku. Opět jde o to, aby malé tělíčko zbytečně nevyhřívalo velký objem spacáku.

Velikost / teplota / cena - jsou tři pojmy, které spolu úzce souvisí.
Potřebujete-li spacák například do komfortu -3°C a nezáleží Vám na velikosti po sbalení a hmotností kolem 1,8kg, bude tento typ určitě o dost levnější, než spacák se stejným komfortem, ale hmotností do1 kg o malém objemu. A jak je to možné? Jednoduše - jsou na něm použity mnohem lepší materiály včetně výborného dutého vlákna s dobrou absorpcí vzduchu.


A proto před koupí si řádně rozmyslete
1/ kdy spacák využijete
2/ budete-li ho vozit či nosit
3/ jaký tvar Vám bude pohodlný
cena je jistě také důležitá, ale ušetřenými 200,- korunami se bohužel nezahřejete
!!

Zhruba ve zkratce jsem Vám zde vypsala základní možné vlastnosti pro správný výběr spacího pytle, budete-li mít ale jakékoliv otázky, neváhejte napsat. Přeji šťastnou ruku a čistou mysl při výběru!!!

Kompletní nabídka spacích pytlů         Stany        Karimatky

Renáta Daňková

Odeslat článek známému   Vytisknout